Mosty protetyczne

W przypadku zębów, które nie mają wystarczającego wsparcia tkanki zębowej i utraciły materiał, którego nie można przywrócić materiałem wypełniającym, w zależności od wielkości utraty tkanki, można wykonać uzupełnienia na miejscu lub poprzez zmniejszenie rozmiaru odbudowy korony zęba. W przypadkach, gdy brakuje jednego lub więcej zębów, protezy są umieszczane poprzez zmniejszenie rozmiaru zębów po obu stronach jamy i wykorzystanie ich jako podparcia.

Nazywa się to protezą mostową.

Mosty prostetyczne są bardzo często stosowane u pacjentów, którzy mają problem ze swoim uzębieniem. Zmiany w życiu społecznym ludzi, postęp technologiczny w stomatologii i postęp w leczeniu protetycznym zwiększyły estetyczne i funkcjonalne oczekiwania pacjentów, a także jakość życia. Szczególnie wraz ze wzrostem oczekiwań estetycznych,  stopy metali stosowane w infrastrukturze zostały zastąpione przez najwyższej jakości materiały estetyczne i biokompatybilne. Z tego powodu nieco wyższy koszt mostów protetycznych nie powinien dziwić, ponieważ jest on związany z jakością jego wykonania. .

Są to wysoce odporne, biokompatybilne, trwałe i estetyczne uzupełnienia. Fakt, że tlenek cyrkonu jest materiałem zbliżonym do naturalnego koloru zębów oraz fakt, że pozostaje odporny na siły, sprawił, że zastosowanie ceramiki cyrkonowej rozpowszechniło się w protezach stałych i implantologicznych. Są to uzupełnienia o wysokich właściwościach estetycznych, o podwyższonej trwałości i bardzo dobrej przepuszczalności światła, wykonywane bez materiałów infrastrukturalnych takich jak metal czy tlenek cyrkonu.

Most protetyczny jest stosowany w przypadkach, gdy istnieje naturalny ząb, ale nie można zapewnić wystarczającego wsparcia dla protezy stałej . Wykonany jest przy wsparciu zarówno zębów, jak i tkanek. Protezy, które mogą być mocowane i usuwane przez pacjenta, są protezami częściowymi. W protezach częściowych metalowe części rozciągane na naturalnych zębach, aby uzyskać wsparcie, zakłócają estetyczny wygląd.

Precyzyjne protezy mocujące są używane do wyeliminowania tej negatywności.

Podsumowanie

Protezy są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną formą protezy dentystycznej, jaka istnieje na świecie. Nie jest to jednak jedyne, które istnieją. Jest jednak jednym z najstarszych. Z biegiem lat metody ich wytwarzania doskonaliły się, aby coraz bardziej przypominać prawdziwe ludzkie zęby. Wykonanie mostu protetycznego należy powierzyć specjaliście, a koszt powinien być proporcjonalny do jakości wykonanej usługi.

O tym warto pamiętać:

  • mosty protetyczne są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych
  • mosty protetyczne są wykonywane bez materiałów infrastrukturalnych takich jak metal czy tlenek cyrkonu
  • most protetyczny jest stosowany w przypadkach, gdy istnieje naturalny ząb, ale nie można zapewnić wystarczającego wsparcia dla protezy stałej

Autor

  • Od dawna interesowała się doradztwem i copywritingiem. Obecnie wciąż poszerza swoje zainteresowania, dzięki ciągłemu rozwojowi i nauce. Uważa, że oszczędność i dobre zarządzanie budżetem to klucz do bogactwa i sukcesu.